Opis
Knjiga „Iskre na šahovnici” Bogdana Božinovića jedinstveno je djelo u stogodišnjoj povijesti organiziranog igranja šaha u Hrvatskoj! Bude li netko napisao esej ili knjigu „Hrvatski šahovski rekordi i zanimljivosti”, knjiga koju držite u ruci zasigurno će biti spomenuta.
Vjerovali ili ne, prvi put u Hrvatskoj igrač s jednom od majstorskih titula objavljuje komentiranu zbirku svojih odabranih partija!
Iako je u našoj zemlji šah jako popularan pa imamo čak tridesetak velemajstora, pedesetak međunarodnih majstora te nekoliko izvrsnih i međunarodno poznatih šahovskih pisaca, nikada do sada u našoj šahovskoj literaturi nismo imali priliku vidjeti zbirku komentiranih partija nekog igrača koji nosi međunarodnu titulu!
Zašto, dakle, nitko od stotinjak igrača s međunarodnim titulama nikada nije napisao knjigu poput ove? Prvi je razlog taj što većina profesionalnih šahista, inače sjajnih natjecatelja, naprosto ne osjeća unutrašnju motivaciju za pisanje. Drugi je razlog jednostavniji. Mnogi izvrsni šahisti ne znaju pisati i komentirati ni svoje, a ni tuđe partije. To stanje pogoršalo se u sadašnjoj kompjutorskoj eri, kad je „copy-paste“ prepisivanje i pamćenje varijanata postalo kudikamo važnije od izražavanja misli i ideja.
Za razliku od toga, Božinovićevo djelo izvrsno je na nekoliko razina, prožeto težnjom za cjelovitošću poimanja šaha i vlastite šahovske „samorealizacije“. Razlog zbog kojega svakom šahistu, bez obzira na titulu i snagu, preporučujem ovu knjigu jest to što Božinovićevi komentari, zaogrnuti ruhom finog stila, dramatski oživljavaju svaku partiju te nas autor svojim pripovijestima kao svojevrsnim šahovskim vremeplovom vodi i kroz povijest zagrebačkog, hrvatskog i svjetskog šaha.
U formi šahovskog dnevnika prikazani su vlastiti šahovski rast, samopreispitavanja, otkrivanje „tajni šahovskog zanata’’ i dosezanje titule majstora.
U srži svog bića Bogdan je umjetnik, posvećeni tragač za lijepim i nesvakidašnjim pa nije čudo da to pokazuje i na drugim područjima – u glazbi i poeziji. Svoju lirsku i glazbenu kreativnost iskazuje i nastupajući na festivalima šansone s vlastitim tekstovima i glazbom. Kao i u šahu, sve je postigao bez trenera i sponzora pa je njegovo umjetničko i šahovsko DJELO pravi podvig.